štvrtok 5. marca 2015

8 krokov ako FIFA testuje futbalové lopty

Futbalové lopty, do ktorých sa kope v najvyšších futbalových ligách sveta a v najvyšších kontinentálnych a svetových súťažiach musia prejsť veľmi náročným testom.

Niečo podobné ako výcvik mariňákov v Armáde USA. Ak futbalové lopty prejdú testom získajú najvyššie vyznamenanie od FIFA a to pečiatku na svoje telo s nápisom FIFA QUALITY Inspected alebo FIFA QUALITY Approved

Tu je 8 ťažkých skúšok, ktorými musí prejsť každá profesionálna svetová lopta, ktorá chce byť okopávaná na najvyšších svetových futbalových šampionátoch.Test na obvod lopty

Pretože lopta musí mať konštantné obvod miery, meria sa na desiatich rôznych miestach. Merania sa spriemerujú a výsledná hodnota obvodu lopty s logom FIFA Inspected musí byť v rozpätí 68 až 70 cm a lopta FIFA Approved medzi 68,5 a 69,5 cm.

Test na guľatosť lopty


Nekvalitné zošitie lopty môže viesť k jej deformácii. Preto sa priemer guľatosti meria na šestnástich miestach. Z týchto mier sa stanoví priemer.

Dve medzné hodnoty sa môžu od priemeru odlišovať len o 2 % (u lôpt so známkou FIFA Inspected), alebo len o 1,5 % (lopty s certifikáciou FIFA Approved).


Test na odskok lopty


Tu sa lopta desaťkrát po sebe zhodí z výšky dvoch metrov na tvrdú oceľovú dosku. FIFA Inspected lopty sa musia zmestiť do odrazovej výšky 115 cm až 165 cm, FIFA Approved musia odskočiť do výšky 120 cm až 165 cm.

Rozdiel medzi jednotlivými meranými odskokmi nesmie byť väčší ako 10 cm.


Test na hmotnosť lopty


Každá testovaná lopta je trikrát odvážená v špeciálnej nádobe. Nádoba musí byť tak zapečatená, aby možný únik vzduchu z lopty neovplyvnil váženie. FIFA Inspected lopty sa musia zmestiť do váhy medzi 410 a 450 g. Lopty so známkou FIFA Approved by mali vážiť medzi 420 a 445 g.


Test na absorbciu vody


Lopta sa tu otáča a zároveň je 250-krát ponorená do nádobky s 2 cm vody. FIFA Inspected lopty môžu absorbovať maximálne 15 % svojej pôvodnej váhy. FIFA Approved môžu vstrebať len 10 % vody


Test na stratu tlaku


Nie je dobré ak lopta počas zápasu stráca tlak. Preto sa v tomto teste sa lopta nahustí vzduchom na tlak jednej atmosféry. Po troch dňoch (72 hodín) sa tlak v lopte znovu premeria.

Aby lopta mohla nosiť známku FIFA Inspected, nesmie stratiť viac ako 25 % pôvodného tlaku. Lopty FIFA Approved nesmú stratiť viac ako 20 %.


Test na stálosť tvaru a veľkosti


Pri tomto teste sa futbalová lopta za pomoci kopacieho stroja vystrelí 2000-krát v ústrety oceľovému plátu rýchlosťou 50 km/h. Švy i duša musia tento test bez ujmy vydržať.

Strata tlaku i zmena tvaru a obvodu lopty musia byť minimálne. Tento test podstupujú len lopty s pečaťou FIFA Approved.


Test na vyváženie lopty


V rámci toho testu lopta po uvedení do priameho smeru musí udržať priamočiaru dráhu letu. Lopta sa uvedie do rovného pohybu po vodorovnej podložke a následne sa sleduje o koľko stupňov sa lopta odchýli od svojej pôvodnej rovnej dráhy.

Tento test podstupujú len lopty určené na futsal. Lopty FIFA Inspected sa môžu odchýliť o maximálne 7,5° a lopty FIFA Approved o maximálne 5°.

Uf to bola fuška ale prešla som a najbližšie ma čaká finále ligy majstrov :) Futbalisti nech sa vám dobre strieľajú góly. :)